Këshilltari i Trump për librin: Ky është një bërllok - Bota Sot
Këshilltari i Trump për librin: Ky është një bërllok

Libra

Këshilltari i Trump për librin: Ky është një bërllok

Më: 7 janar 2018 Në ora: 18:24
Libri

Këshilltari i presidentit të SHBA-së, Donald Trump, Stiven Miller, kritikoi librin kontrovers "Fire and Fury”, duke thënë se është "një grumbull bërlloku”.

Ai ka thënë se prezantimi i presidentit në libër nuk ka të bëjë me realitetin, transmeton AP.

Presidenti amerikan Donald Trump nisi një sulm të ashpër ndaj ish-këshilltarit të lartë Steve Bannon, duke iu përgjigjur një libri të ri që e portretizon Trumpin si një njeri-fëmijë të padisiplinuar.

Trump këmbëngul se Bannon kishte pak të bënte me fushatën e tij fitimtare.

"Kur u pushua nga puna, ai jo vetëm që humbi punën, ai humbi mendjen", tha Trump.

Sulmi i ri i ashpër kundër Bannon u nxit nga libri i Michael Wolff, sipas të cilit Trump nuk e kupton peshën e presidencës dhe kalon mbrëmjet duke ngrënë hamburgerë në shtrat, duke shikuar televizor dhe duke biseduar në telefon me miqtë e vjetër.

Por, avokati i Trump, Charles Harder kërcënoi veprim ligjor kundër Bannon mbi "deklaratat poshtëruese dhe shpifëse". Sipas tij, Bannon kishte shkelur marrëveshjet e konfidencialitetit duke folur me Wolff.

Steve Bannon nuk është përgjigjur ndaj akuzave të fundit, ndërkohë që sekretarja e shtypit Sarah Huckabee Sanders tha se presidenti Donald Trump ishte "i lodhur" nga pretendimet e bëra nga Bannon për familjen Trump.

Ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë u verbuan kur fragmente të hershme nga "Zjarri dhe Furi: Brenda Shtëpisë së Bardhë Trump" u botuan në internet nga revista New York dhe në media të tjera përpara datës së publikimit të 9 janarit.

Sarah Huckabee Sanders tha se libri përmbante "pohime krejtësisht të rreme kundër presidentit, administratës së tij dhe familjes së tij".

Në libër, një kopje paraprake e së cilës iu ofrua Associated Press, Bannon citohet të përshkruajë një takim të qershorit 2016 në Trump Tower midis Donald Trump Jr, ndihmësve të fushatës Trump dhe një avokati rus si "tradhtar" dhe "jo patriotik". Takimi është bërë një fokus i hetuesve federalë dhe kongresistë.

Bannon i tha gjithashtu Wolff se hetimet për bashkëpunim të mundshëm ndërmjet Rusisë dhe zyrtarëve të fushatës së Trump ndoshta do të përqendroheshin në pastrimin e parave.

Autori i librit Wolff tha në një shënim se libri ishte i bazuar në më shumë se 200 intervista, duke përfshirë biseda të shumta me presidentin dhe stafin e lartë.

Por Sanders tha se Wolff "kurrë nuk u ul me presidentin" dhe kishte folur me të vetëm një herë, shkurtimisht, me telefon, pasi Trump kishte marrë detyrën.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera