Përplasje mes AUV-së dhe OBRM-PDUKM-së për sëmundjen e antraksit - Bota Sot
Përplasje mes AUV-së dhe OBRM-PDUKM-së për sëmundjen e antraksit

Maqedonia

Përplasje mes AUV-së dhe OBRM-PDUKM-së për sëmundjen e antraksit

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 18:02
AUV

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, ka kërkuar dorëheqjen e drejtorit të Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari Zoran Atanasov, pasi sipas tyre, ky i fundit nuk ka reaguar në kohë për parandalimin e sëmundjes së antraksit, e cila u regjistrua ditë më parë në Kërçovë.

Cvetan Tripunovski nga OBRM-PDUKM tha se procesi i vaksinimit të deleve ka filluar më vonë se është dashur, duke shtuar se ky ka qenë shkak i paraqitjes së rasteve të fundit.

“Nëse vaksinimi në 2018 është bërë në fund të muajit maj, atëherë i bie që këtë vit në fund të majit patjetër të kishte pasur vaksinim përsëri. Sot jemi muaji gusht, dhe kjo është prolongim për katër muaj. Paramendoni 4 muaj pa preventivë në ato 22 vendbanime ekziston rrezik serioz të paraqitet antraksi”, tha Tripunovski.

Ndërsa nga AUV kanë reaguar ndaj akuzave të opozitës maqedonase, duke i quajtur serial spanjol pa fund. Nga AUV thonë se OBRM-PDUKM-ja e dezinformon opinionin dhe plason të pavërteta në lidhje me sëmundjen e antraksit.

“Vaksinimi kundër kësaj sëmundje që zbatohet me vite tanimë është realizuar nga ana disa shoqatave të veterinerëve. AUV i hedh poshtë si të pabaza akuzat e Tripunovskit, i cili tha se katër muaj nuk ka pasur vaksinim për antraksin”, thonë nga AUV.

Ata shtojnë se gjendja me sëmundjen e antraksit është nën kontroll dhe se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...