Pendarovski: Nga një ushtri me kushte modeste, në një ushtri anëtare të NATO-s - Bota Sot
Pendarovski: Nga një ushtri me kushte modeste, në një ushtri anëtare të NATO-s

Maqedonia

Pendarovski: Nga një ushtri me kushte modeste, në një ushtri anëtare të NATO-s

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 14:33
Presidenti dhe Komandanti Suprem i Ushtrisë, Stevo Pendarovski

18 gusht – Dita e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut u festua sot në Qendrën e trajnimit të ujit në Ohër. Duke iu drejtuar të ftuarve të shumtë, Presidenti dhe Komandanti Suprem i Ushtrisë, Stevo Pendarovski, kujtoi fillimet historike të Ushtrisë moderne të Maqedonisë, nga 18 gushti 1943, kur u formua formacioni i parë i madh ushtarak në Malin Sllavej.

“Në fillimet e saj ushtria filloi në kushte modeste dhe jashtëzakonisht të pafavorshme. Sidoqoftë, ajo është duke u konsoliduar për një kohë të shkurtër, dhe tashmë në mesin e viteve 1990 filloi me reforma strukturore për ta shëndërruar atë në një ushtri të një shteti të ardhshëm anëtar të NATO-s. Deri më sot, ky qëllim strategjik është një nga faktorët më të mëdhenj të kohezionit në shoqërinë tonë, i mbështetur nga konsensusi i gjerë kombëtar që qëndrojnë pas të gjitha partitë politike përkatëse, shumica dërmuese e qytetarëve të të gjitha etnive, dhe sektori joqeveritar dhe komuniteti i biznesit duke dhënë mbështetje të fortë”, tha Pendarovski.

Presidenti kujtoi se pas më shumë se dy dekadave të reformave dhe zgjidhjes së mosmarrëveshjes së gjatë për emrin me Greqinë, vendi është në prag të anëtarësimit të plotë në NATO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat