Protesta para ambasadës franceze në Sofje, kërkohet fillimi i bisedimeve me Maqedoninë - Bota Sot
Protesta para ambasadës franceze në Sofje, kërkohet fillimi i bisedimeve me Maqedoninë

Maqedonia

Protesta para ambasadës franceze në Sofje, kërkohet fillimi i bisedimeve me Maqedoninë

Më: 21 tetor 2019 Në ora: 20:56
Foto

Dhjetëra intelektualë, figura publike dhe qytetarë u mblodhën sonte para Ambasadës franceze në Sofje për të shprehur pakënaqësinë e tyre me vendimin e Presidentit francez, Emmanuel Macron për të bllokuar fillimin e negociatave para-pranuese me Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipërinë.

Siç raporton “BGNES”, pjesëmarrësit brohorisnin “Bullgaria dhe Maqedonia nën një qiell!”, “Jo hipokrizia, Po Maqedonia”.

“Ne jemi dëshmitarë të rigjallërimit të Bashkimit franko-serb, i cili është lënë pas dore në vitet e fundit dhe synon të bllokojë të ardhmen evropiane të Maqedonisë,” tha specialisti dhe publicisti i shquar i Ballkanit, Ivan Nikollov.

Ata bënë thirrje për “mbështetje pa kompromis dhe të vazhdueshme për anëtarësimin evropian të Maqedonisë, pasi përndryshe mbështetja nga nacionalistët e jashtëm do të destabilizojë të gjithë rajonin”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat