Panovski: Respiratorët sado që të mos jenë të mirë, në disa vende shpëtojnë jetë

Maqedonia

Panovski: Respiratorët sado që të mos jenë të mirë, në disa vende shpëtojnë jetë

Më: 23 shtator 2020 Në ora: 19:37
Nikolla Panovski

“Autoritetet shëndetësore duhet të pranojnë se ekziston një problem, ashtu si kur për respiratorët nuk pranuan se kishin një problem, madje u pohua se ishte normale që 99 për qind e pacientëve të vdisnin” tha mjeku Nikolla Panovski për emisionin “Samo Vistina”.

Sipas tij, kjo nuk është e vërtetë në shkallë globale.

“Respiratorët, sado të mos jenë të mirë, shpëtojnë jetë në disa vende. Në Serbi, shkalla e vdekshmërisë është 50-60, për të mos përmendur Gjermaninë, e cila ka rezultate të shkëlqyera”, tha Panovski.

Ai theksoi se nëse ata janë pacient në respirator me indikacione të gabuara ose me më shumë presion, atëherë ata e gjykojnë atë, i cili ndoshta nuk do të kishte mbijetuar gjithsesi.

“Disa justifikojnë që pacienti është aq i mbytur dhe duke vuajtur, saqë vendoset një makinë frymëmarrjeje për ta ndaluar atë të vuajë dhe ata e vënë në gjumë”, vlerëson Panovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat