Sot u protestua në Kërçovë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Maqedonia

Sot u protestua në Kërçovë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 20:53
Foto ilustrim

Një grup njerëzish nga Kërçova protestuan këtë pasdite me automjete kundër rritjes së çmimeve të energjisë elektrike. Qytetarët protestuan duke lëvizur në një kolonë në magjistralen Shkup – Ohër në pjesën që kalon përmes Kërçovës, domethënë nga nën fshatin Drugovë deri në kryqëzimin për në TEC “Oslomej” me njëzet automjete.

Protesta kaloi pa incidente dhe zgjati rreth gjysmë ore.

Në protestë, qytetarët kërkuan të tërhiqnin vendimin për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, për të ulur çmimin në 20 për qind, për të hequr monopolin e shërbimeve të EVN-së, për të shpërndarë Komisionin Rregullator për Energjetikë dhe për të krijuar një gjykatë të pavarur arbitrazhi në shërbim të qytetarëve që do të kontrollojnë cilësinë e shërbimeve në fushën e energjisë.

Ata gjithashtu kërkuan uljen e TVSH-së në energji elektrike dhe heqjen e pikës për fuqi të energjisë elektrike prej 33 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat