Komisioni për Antikorrupsion hap lëndë për blerjen e pajisjeve të zjarrfikësve në Shkup

Maqedonia

Komisioni për Antikorrupsion hap lëndë për blerjen e pajisjeve të zjarrfikësve në Shkup

Më: 6 maj 2021 Në ora: 20:50
Ilustrim

Antikorrupsioni sot konfirmoi se ata hapën një rast pas kërkesës së kryetarit të Komunës së Shkupit, Petre Shilegov, por paralajmëron se ai nuk dëshiron që konfliktet politike të bëhen përmes saj në prag të zgjedhjeve lokale.

Sipas KSHPK-së, është mosmirënjohëse që kryetari i bashkisë të paraqesë pretendime korrupsioni më vete.

“Ne nuk kemi marrëdhënie biznesi me kompaninë e Shkupit përmes së cilës është prokuruar shkallët e zjarrfikësve “Armor Plus”.” Paratë e qytetit nuk derdhen në llogarinë e “Armor Plus”, dhe për këtë arsye nuk ka konflikt interesi”, tha sot kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

Ai theksoi se kompania “Armor Plus” ka fituar vetëm dy kontrata për pajisje të zjarrfikëse, nga gjithsej 20 procedura dhe prokurime publike për nevojat e Brigadës së Zjarrfikësve, në tre vitet e fundit.

Shilegov sqaroi se nuk është vetëm një shkallë, por është një cilësi serioze e të gjitha pajisjeve që mund të përdoren në ndërhyrje të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat