Xhaferi: Partitë të mos vendosin kushte, por të japin propozime për KSHZ-në - Bota Sot
Xhaferi: Partitë të mos vendosin kushte, por të japin propozime për KSHZ-në

Maqedonia

Xhaferi: Partitë të mos vendosin kushte, por të japin propozime për KSHZ-në

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 16:32
Talat Xhaferi

Partitë të mos japin kushte, por të japin propozime për anëtarët e kryetarin e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) ashtu si janë të obliguar. thotë kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi.

Xhaferi tha se në pajtim me përgjegjësitë, ai tha se mund të thirr seancë, por kjo do të ishte e çmendur nëse nuk ka marrëveshje në mes partive sepse duhet shumica prej dy të tretave për të zgjedhur përfaqësuesit e ri të KSHZ-së.

“Zgjedhja për KSHZ-në është që partitë politike të sjellin vendim ti lënë kushtet që i japin në lidhje me përgjegjësitë që i kanë marrë. Unë nuk kamë nevojë të pres, nuk është problemi im çka kërkon OBRM-PDUKM, Kuvendi ka procedura, partitë janë të obliguara, që me konsensus të zgjedhin komisionin zgjedhor për zgjedhjen e KSHZ-së. Ndërsa kërkesat tjera, kur do të ketë marrëveshje, nuk është pengesë Kuvendi dhe që ata të realizohen”, tha Xhaferi.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera