Gazsjellësi do të ndërtohet nëpërmjet Vodnos - Bota Sot
Gazsjellësi do të ndërtohet nëpërmjet Vodnos

Maqedonia

Gazsjellësi do të ndërtohet nëpërmjet Vodnos

Më: 22 gusht 2018 Në ora: 13:26
Bajram Rexhepi

Nëpërmjet Vodnos në gjatësi prej 9 kilometra do të ndërtohen tubatë nëntoksor të gazjesllësit, ndërsa pastaj terreni do të kthehet siç ishte më herët. Për disa muaj ai vend si para ndrëtimit të gazsjellësit, tha Bajram Rexhepi nga resurse energjetike të Maqedonisë, në konferencën e shtypit të përbashkët me ministrin për Transport dhe Lidhje, Goran Sugareski, ministrin për Ekologjinë, Jani Makraduli dhe kryetari i Bashkisë së Shkupit, Petre Shillegov.

“Aty ku duhet të pritet pjesa më e madhe e drunjve, ne kemi zvogëluar dëmin në mjedisin jetësor për 70 për qind, kjo do të thotë se në Vodno do të prehet vetëm dy hektarë drunj nga plani i parë i përpunuar. Kjo është shuma e 0.07 të drunjve në Vodno, ose më pak se 1.500 metër dru”, tha Rexhepi.

Për kërkesë që projekti urbanistik të kaloj në pjesën veriore të Shkupit, nëpër Malin e Zi të Shkupit, Rexhepi vlerëson se në zgjidhje e tillë nuk do të ishte më ekologjike se kjo tani. Edhe atje do të pritej drunj më tepër se tani. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...