Blerjet online në Maqedoni kanë shënuar rritje - Bota Sot
Blerjet online në Maqedoni kanë shënuar rritje

Maqedonia

Blerjet online në Maqedoni kanë shënuar rritje

Më: 26 tetor 2018 Në ora: 19:29
Ilustrim

Sot në Shkup ka filluar konferenca e parë për tregtinë virtuale “e-tregtia”, ku është diskutuar për gjendjen e tanishme, sfidat dhe prirjet e së ardhmes në sferën e tregtisë virtuale.

Me sloganin “e-Tregtia: e-Ardhmja për e-Maqedoninë!”, në konferencë morën pjesë mbi tridhjetë folës, moderatorë dhe panelsitë nga tetë vende.

Në konferencë u tha se në gjysmën e parë të këtij viti, qytetarët e Maqedonisë kanë harxhuar 63 milionë euro në blerjet online, që paraqet një rritje prej 20% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Këto të dhëna janë marrë nga Banka Popullore, ndërsa shuma më e madhe është harxhuar në tregtinë jashtë vendit, respektivisht 41 milionë euro, kurse 22 milionë euro janë harxhuar për blerje online brenda vendit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...