Bëri shoferin serb të vendosë muzikë shqip, modeles shqiptare i ndodh e papritura në SHBA - Bota Sot
Bëri shoferin serb të vendosë muzikë shqip, modeles shqiptare i ndodh e papritura në SHBA

Mediale Vip

Bëri shoferin serb të vendosë muzikë shqip, modeles shqiptare i ndodh e papritura në SHBA

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 18:45
Lorena Haliti

Modelja shqiptare Lorena Haliti jeton prej kohësh në Amerikë. Së fundmi, ajo po përballet me një ngjarje tejet të pazakontë me kompaninë “Uber”.

Gjatë një shëtitjeje nëpër rrugët e Amerikës, ajo i ka kërkuar shoferit të kompanisë t’i lëshojë disa këngë shqipe. Mirëpo shoferi serb nuk e ka pritur mirë kërkesën e saj. Ai i ka nisur një ankesë për kompaninë, tek e cila i ka krahasuar shqiptarët me nazistët dhe pjesëtarë të Klanit KKK.

Shoferi ka shkruar se modelja i kishte kërkuar të lëshonte muzikë të një populli që “ata i ka shkelur dhe masakruar”.

Pas letrës së tij, kompania “Uber” ka bllokuar menjëherë llogaritë e modeles në “Uber” dhe “UberEats”. Kjo kompani ofron shërbime taksie, si edhe dërgesa të ushqimeve. Lorena i ka shkruar kompanisë, duke u shprehur se po mbështesin racizmin etnik dhe po e bllokojnë pa asnjë hetim. Mirëpo ajo ende nuk ka marrë një përgjigje.

“E bëra shoferin tim serb të dëgjojë muzikë shqiptare”, ka shkruar modelja në një status në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat