​Dua Lipa nuk do të performojë në ceremoninë e hapjes së Katarit 2022

Mediale Vip

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 18:37
​Dua Lipa

Dua Lipa ka hedhur poshtë raportet se do të performojë në Kupën e Botës të Futbollit 2022 në Katar.

Këngëtarja e njohur ishte lidhur me një performancë në ceremoninë e hapjes - por ka hyrë në Instagram për të mbyllur raportet.

Në një histori në Instagram ajo shkroi: “Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar.

“Unë nuk do të performoj dhe as kam qenë ndonjëherë i përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar.

“Do të bëj tifo për Anglinë nga larg dhe mezi pres të vizitoj Katarin kur të ketë përmbushur të gjitha premtimet për të drejtat e njeriut që ka bërë kur fitoi të drejtën për të pritur Kupën e Botës”.

Këngëtarja 27-vjeçare ndodhet aktualisht në Australi si pjesë e turneut të saj 10-mujor, Future Nostalgia.

Vendimi për t'i dhënë Katarit Kupën e Botës, i marrë në dhjetor 2010, ka tërhequr kritika të konsiderueshme.

Homoseksualiteti është i paligjshëm dhe emigrantët ekonomikë kanë punuar me pagesë të ulët për të ndërtuar stadiume për spektaklin e futbollit.

Vapa ekstreme e verës në Katar do të thotë gjithashtu se Kupa e Botës, tradicionalisht një turne veror, është zhvendosur në dimër.

Sepp Blatter, i cili ishte shefi i FIFA-s kur Katari fitoi garën për nikoqirin, pranoi këtë javë se vendimi kishte qenë një gabim.

"Është një vend shumë i vogël," tha Blatter për Katarin, pritësi më i vogël për nga madhësia që nga turneu i vitit 1954 në Zvicër. “Futbolli dhe Kupa e Botës janë shumë të mëdha për këtë.”

32 skuadrat do të luajnë 64 ndeshje në tetë stadiume në dhe rreth qytetit të Dohas, i cili është transformuar që nga viti 2010 nga projektet masive të ndërtimit për t'u përgatitur për Kupën e Botës.

Ndeshja e parë, Katar-Ekuador, fillon në orën 17:00 më 20 nëntor.