Huawei në bisedime për ta shitur brendin e telefonave P dhe Mate

Mobile

Huawei në bisedime për ta shitur brendin e telefonave P dhe Mate

Më: 25 janar 2021 Në ora: 11:50
Huawei

Kompania Huawei e Kinës është në fazat e hershme të bisedimeve për të shitur markat e saj premium të smartfonëve P dhe Mate, thanë dy burime të afërta me çështjen, lëvizje kjo që mund të bëjë që kompania përfundimisht të dalë nga biznesi i prodhimeve të smartfonëve.

Bisedimet midis prodhuesit më të madh në botë të pajisjeve të telekomunikacionit dhe një konsorciumi të udhëhequr nga firmat e investimeve të mbështetura nga qeveria e Shanghait kanë vazhduar për muaj me radhë, thanë burimet, duke mos pranuar të identifikoheshin pasi diskutimet ishin të fshehta.

Huawei filloi të eksplorojë brenda mundësinë e shitjes së markave që nga shtatori i vitit të kaluar, sipas një prej burimeve. Të dy burimet nuk ishin të sigurt për vlerësimin e vendosur në markat nga Huawei.

Dërgesat e telefonave të Mate dhe Series P ishin me vlerë 39.7 miliardë dollarë midis Q3 2019 dhe Q3 2020, sipas konsulencës IDC.

Sidoqoftë, Huawei ende nuk ka marrë një vendim përfundimtar mbi shitjen dhe bisedimet mund të mos përfundojnë me sukses, sipas dy burimeve.

"Huawei ka mësuar se ka zëra të pabazuar që qarkullojnë në lidhje me shitjen e mundshme të markave tona kryesore të smartphone", tha një zëdhënës i Huawei. “Nuk ka asnjë të vërtetë për këto thashetheme. Huawei nuk ka një plan të tillë. ”

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat