Ermonela tregon Traviatën e saj qe u shfaq në 1500 salla te botës - Bota Sot
Ermonela tregon Traviatën e saj qe u shfaq në 1500 salla te botës

Muzikë

Ermonela tregon Traviatën e saj qe u shfaq në 1500 salla te botës

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 11:33
Ermonela Jaho

“Mbretëresha” e skenës operistike, Ermonela Jaho, është padyshim një histori suksesi.

Në një intervistë në Top Channel, Jaho rrëfen çelësin e suksesit të saj. Sopranoja shqiptare shprehet se ky çelës është vetëm puna dhe përkushtimi në atë që vërtet dëshiron.

Ermonela Jaho u shopreh gjithashtu se shqipëria është një ven i cili ka nxjerrë shumë artistë të cilët kanë arritur majat falë punës dhe përkuahtimit.

Suksesin e Jaho e dëshmon edhe interpretimi i saj në “Royal Opera House” nën petkat e Violetës me La Traviatën dhe që u ndoq “Live” në 1500 kinema në botë

“Çelësi i kësaj është detyrimi i një artisti që të shkojë kaq thellë në shpirt. Të jetë aq i sinqertë me veten dhe ai sinqeriteti që sjellë në skenë, është e pamundur të mos prek çdo lloj publiku dhe në momentin që ti ke gjetur çelësin e shpirtit tënd, ke gjetur dhe çelësin e njerëzimit.

Gjithmonë mendoj një thënie nga romakët që thonin vetëm planet e këqija nuk mund të ndryshohen.

Frymëzimi e ka bërë planifikimin edhe më të mirë, por edhe planifikimi i mirë i le hapsirë frymëzimit. Të dyja gërshetohen me njëra-tjetrën. Pa të dyja nuk mund të jepet ai rezultat që mendon, sidomos në teatër.

Në të ardhmen kemi një perojekt për të bërë një intervistë më të gjerë pikërisht për të nënvizuar këtë pontencial që ka vendi ynë për të nxjerrë artistë, apo figura që japin shembull pozitiv jo vetëm për shqiptarët por edhe për artistët nëpër botë.”-tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat