Miftar Shabanaj

Perkujtime

E mërkurë, 14 prill 2021

Miftar Shabanaj

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 00:00
Miftar Shabanaj

U bë një vit që është ndarë nga jeta në moshën 63 vjeare qytetari i Deçanit zoti Miftar Shabanaj. Vdekja e tij ishte e parakohshme, por sëmundja ishte shpirtlige dhe e mori, megjithëse ai beri një luftë të gjatë me të. Vdekja e tij u përcjell me një nderim shumë të madh nga gjithë qytetarët e Deçanit dhe autoriteti komunal e shtetëror. U nderua si një hero lufte se e tillë ka qënë gjithë jeta e tij.

Lamtumirën e fundit ia dhane duke zbrazur në ajër pranë kufomes së tij një bateri armësh. Ajo ishte jehona e pavdekësise së tij. Shokët e tij të luftës, UÇK-ja po i kujtonte se ai po ikte nga kjo jetë i paharruar. Nuk harroheshin ato vite lufte guerrile ku Miftari mori pjesë për çlirimin e vendit të vet. Në këtë luftë la emër djali i Deçanit Miftar Shabanaj si shumë djem te tjerë Deçanas, heronj të Kombit. Jeta e Miftarit ka qënë një jetë e spikatur. Në rininë e tij ishte një sportist i dalluar.

Ai u rrit dhe u burrërua si një mëndje e shëndoshë në një trup te shëndoshë. Krenaria për Kosoven e ka shoqëruar tërë jetën e vet. Ai nuk ju nda vendit të tij asnjëherë. Ndërtoi një jetë të shëndetshme familjare duke i falur Kosovës 6 fëmije djem dhe vajza. Tashmë të gjithë të rritur qytetarë të ndershëm të Kosovës duke reflektuar respekt dhe krenari per te kaluarën e familjes së madhe Shabanaj dhe babain e tyre. Kur ata i pyet për mallin e babait të tyre përgjigjen:"Mallin e babait na e zevendëson shumë mixha Avdyl dhe gjyshja që edhe sot vemë kokën në prehërin e saj dhe na bekon fëmijet tanë".

Me këtë rast kujtimi shprehim ngushëllimet edhe një herë familjes së tij, bashkëshortes, fëmijëve, vëllezërve, motrave, miqve dhe të dashurve të tij.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat