Pas vendimit për ta mbyllur: Universiteti i Prizrenit ka një kërkesë për studentët - Bota Sot
Pas vendimit për ta mbyllur: Universiteti i Prizrenit ka një kërkesë për studentët

Prizreni

Pas vendimit për ta mbyllur: Universiteti i Prizrenit ka një kërkesë për studentët

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 07:17
Ilustrim

Unversiteti i Prizrenit ‘Ukshin Hoti’ u ka bërë thirrje studentëve që të mos bëjnë panikë, pas vendimit për mbylljen e tij.

Këshilli Shtetëror i Cilësisë sot mori vendim që të mbyllë tre universitetet publike të Pejës, Prizrenit dhe i Mitrovicës.

Përmes një komunikate, Universiteti i Prizrenit po pret një njoftim zyrtarë për të dalë me një qëndrim.

Më poshtë, gjeni njoftimin e plotë:

“Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren po i përcjell me shqetësim lajmet që po qarkullojnë në media për mos akreditimin institucional për një vit. Jemi në pritje të njoftimit zyrtar nga Agjencia e Kosovës për Akreditim për përmbajtjen e vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë. Pas marrjes së njoftimit zyrtar do të dalim me një qëndrim përkitazi me situatën e krijuar. Studentët e tanishëm të UPZ-së nuk duhet të shqetësohen .Një vendim i tillë është i papranueshëm. Universiteti do të veprojë në përputhje me dispozitat e akteve ligjore dhe nënligjore. Do të kërkojmë që të rishqyrtohet vendimi i Këshilli Shtetëror të Cilësisë sa i përket Universitetit “Ukshin Hoti” pasi që konsiderojmë se i plotësojmë kushtet për akreditimi institucional, duke marr për bazë edhe rekomandimet e ekspertëve ndërkombëtar.”, thuhej në komunikatën e Universitetit ‘Ukshin Hoti’.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...