A mund të jeni alergjik ndaj sheqerit? - Bota Sot
A mund të jeni alergjik ndaj sheqerit?

Shëndetësia

A mund të jeni alergjik ndaj sheqerit?

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 09:44
Foto ilustrim

Ju mund ta keni përjetuar “rrëzim” pas lëvizjes energjike që merrni nga konsumimi i tepërt i sheqerit. Kjo mund t’ju ketë lënë me një ndjenjë të pakëndshme. Por a tregon kjo alergji? Me siguri jo.

“Shumica e qenieve njerëzore janë ‘të ndjeshme’ ndaj sheqernave të thjeshta, sepse ata goditin  shpejt gjakun,” tha Amanda L. Dale, një trajnere personale dhe mjeke diete. Kjo është arsyeja pse sheqeri nga frutat – i cili gjithashtu përmban fibra – nuk shkakton një goditje të shpejtë dhe përplasje.

Megjithatë, është e mundur që disa individë të kenë intolerancë ndaj sheqerit. Dhe në raste të rralla, është me të vërtetë e mundur që të ketë një alergji të sheqerit. Tani, cili është dallimi në mes të dyve?

Të kesh një alergji ushqimore është një problem serioz, i karakterizuar nga sistemi imunitar që ngatërron një ushqim të caktuar për një substancë të dëmshme. Pas ekspozimit, një person me një alergji mund të përjetojë reagime që përfundojnë në një shkallë të rrezikshme për jetën.

Nëse keni një alergji të vërtetë ndaj sheqerit, simptomat fizike do të shfaqen menjëherë, sipas dietares së certifikuar, Lisa Moskovitz. Simptomat përfshijnë shtrëngim, diarre, një skuqje të lëkurës dhe një gojë thatë, tha ajo.

Nëse keni probleme të frymëmarrjes dhe ndjeni shtrëngimin e fytit tuaj, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor – kjo mund të jetë shenjë e anafilaktit, e cila mund të çojë në pavetëdije ose vdekje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...