Shkencëtarët zbulojnë rrugën e rigjenerimit të lëkurës - Bota Sot
Shkencëtarët zbulojnë rrugën e rigjenerimit të lëkurës

Shëndetësia

Shkencëtarët zbulojnë rrugën e rigjenerimit të lëkurës

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 12:00
Foto

Shkencëtarët tani kanë zbuluar një mekanizëm që mundëson trajtime të reja.

Dëmtimi i lëkurës, në formën e njollave të errëta dhe rrudhave, ndodh natyrshëm. Drita ultravjollcë nga dielli është një faktor kryesor në plakjen e lëkurës, dhe shkakton atë që ekspertët e quajnë photoaging.

Ekspertët parashikojnë se industria e përtëritjes të fytyrës do të rrisë të ardhurat e saj të tregut në mbi 17 miliardë dollarë në vit në vitin 2018, dhe në rreth 25 miliardë dollarë në vitin 2025.

Dr. Luis Garza, një profesor i asociuar i dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins, dhe ekipi i tij përdori të dhëna dhe biopsie të lëkurës nga 17 gra që kishin pësuar trajtim me një formë të përbashkët të terapisë për përtëritje të lazerit, të cilat thonë se përmirëson imazhin e lëkurës.

Në hulumtimet e mëparshme, Dr. Garza tregoi se qelizat e lëkurës të dëmtuara lëshojnë dsRNA, e cila, nga ana tjetër, vepron si një sinjal rreziku dhe fillon rigjenerimin e lëkurës dhe gjëndrës së flokëve në minj.

Në studimin aktual, ekipi gjithashtu gjeti një rritje në shprehjen e gjeneve të përfshirë në prodhimin e acidit retinoic. Ky derivat i vitaminës A luan një rol qendror në zhvillimin embrional, dhe shkencëtarët e dinë se ai kontribuon në rigjenerimin e lëkurës dhe gjymtyrëve në modelet e kafshëve.

Mjekët përdorin acid retinoik për të trajtuar kushtet e lëkurës, si psoriasis dhe puçrra fytyre, por edhe për përtëritje të lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...