Disa metoda që ju ndihmojnë të flini më shpejtë - Bota Sot
Disa metoda që ju ndihmojnë të flini më shpejtë

Shëndetësia

Disa metoda që ju ndihmojnë të flini më shpejtë

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 19:20
Ilustrim

Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm. Kjo ju ndihmon të ndjeheni mirë dhe e bën trupin dhe trurin tuaj të funksionojnë si duhet.

Disa njerëz nuk kanë problem të bien në gjumë. Megjithatë, shumë të tjerë kanë vështirësi të mëdha duke qëndruar pa gjumë gjatë natës.

Gjumi i dobët mund të ketë efekte negative në shumë pjesë të trupit dhe trurit, duke përfshirë të mësuarit, kujtesën, disponimin, emocionet dhe funksionet e ndryshme biologjike.

Këtu janë disa mënyra të thjeshta për të rënë në gjumë sa më shpejtë që të jetë e mundur.

Uleni temperaturën e dhomës

Nëse dhoma juaj është shumë e ngrohtë, ju mund të keni një kohë të vështirë të bini në gjumë. Vendosja e termostatit tuaj në një temperaturë të ftohtë në mes të 15-23 ° C mund të ju ndihmojë të flini më shpejtë.

Marrja e një banjë ose dushi të ngrohtë gjithashtu mund të ndihmojë në përshpejtimin e ndryshimeve të temperaturës së trupit.

Përdorni metodën e frymëmarrjes “4-7-8”

“4-7-8” metodë është një metodë e thjeshtë por e fuqishme e frymëmarrjes që nxit qetësi dhe relaksim.

Këtu janë hapat:

Së pari, vendosni majën e gjuhës suaj pas dhëmbëve të sipërm të përparme.

Lëshojeni frymarrjen plotësisht përmes gojës.

Mbyllni gojën dhe thithni përmes hundës ndërsa numëroni në mendje deri në katër.

Mbaje frymën dhe numëromi në mendje deri në shtatë.

Hape gojën dhe tërhiqni plotësisht, duke bërë një tingull që shuhet dhe duke numëruar në mendje deri në tetë.

Përsëriteni këtë cikël të paktën tre herë më shumë.

Mos e shikoni orën tuaj

Është normale të zgjoheni në mes të natës, por njerëzit që zgjohen në mes të natës shpesh kanë tendencë të shikojnë orën dhe të obsesionuar për faktin se ata nuk mund të bien në gjumë.

Nëse është e mundur, është mirë të hiqni orën nga dhoma juaj.

Dëgjoni muzikë relaksuese

Muzika mund të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e gjumit. Muzika budiste është një lloj muzike e krijuar nga këngë të ndryshme budiste dhe përdoret për meditim. Dëgjimi i saj mund të jetë një mjet i shkëlqyeshëm për gjumë më të mire.

Lexoni diçka

Leximi mund të jetë një aktivitet i mirë për t’ju ndihmuar të dilni përpara shtratit. Megjithatë, është e rëndësishme të kuptohet dallimi në mes të leximit nga një libër elektronik dhe një libri tradicional, pasi që libri elektronik e bën më të vështirë rënien në gjumë, prandaj rekomandohet libri tradicional.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat