Pluhuri i xhenxhefilit largon dhimbjen gjatë ciklit menstrual - Bota Sot
Pluhuri i xhenxhefilit largon dhimbjen gjatë ciklit menstrual

Shëndetësia

Pluhuri i xhenxhefilit largon dhimbjen gjatë ciklit menstrual

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 17:31
Ilustrim

Gratë kur janë në ciklin e tyre menstrual kanë dhimbje të mëdha.

Për zvogëlimin e kësaj dhimbjeje duhet të përdorni pluhurin e xhenxhefilit, transmeton Klan Kosova.

Sipas Healthline një studim që është bërë ndaj 150 grave të cilat për tri ditët e para të ciklit menstrual përdornin nga një gram pluhur xhenxhefil brenda ditës, doli se iu kanë zvogëluar dukshëm dhimbjet.

Xhenxhefili arriti të zvogëlojë dhimbjen në mënyrë efektive si ilaçet mefenamic acid dhe ibuprofe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...