Zbulohet arsyeja pse fëmijët kanë neveri ndaj perimeve - Bota Sot
Zbulohet arsyeja pse fëmijët kanë neveri ndaj perimeve

Shëndetësia

Zbulohet arsyeja pse fëmijët kanë neveri ndaj perimeve

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 20:17
Ilustrim

Nëse mendonit se vetëm fëmija juaj ishte neveritur kur iu ofroheshin domate, tranguj, bizele ose fasule të gjelbra - merrni frymë.

S’ka të bëjë me fëmijën. Ata kryesisht kanë neveri ndaj perimeve, shkaktar i të cilit është gjeni TAS2R38, tregon një studim.

Hulumtimet kanë zbuluar se është në të vërtetë një neveri e fëmijëve ndaj shijes së hidhur, e cila zhvillohet në një refuzim të mëtejshëm të perimeve.

Në të njëjtën kohë, fëmijët linden me më shumë se 10,000 receptorë shije, të ashtuquajturat  sythat e shijes dhe me kalimin e kohës numri i tyre zvogëlohet në 3,000.     

Kjo do të thotë që fëmijët përjetojnë një shije më të fortë të perimeve dhe ushqimeve të tjera të hidhura sesa të rriturit - kjo është arsyeja pse ata nuk shijojnë perime, por përkundrazi preferojnë ëmbëlsirat.

Me kalimin e moshës, numri i receptorëve të shijes zvogëlohet. Kjo është arsyeja pse njerëzit fillojnë të adhurojnë ushqime nga të cilat më herët u pëlqente të iknin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...