Mos e pini kafenë para kësaj ore, ja arsyeja - Bota Sot
Mos e pini kafenë para kësaj ore, ja arsyeja

Shëndetësia

Mos e pini kafenë para kësaj ore, ja arsyeja

Më: 4 nëntor 2019 Në ora: 22:33
Ilustrim

Mëngjeset nuk mund të kenë kuptim pa një filxhan kafe të ngrohtë.

Por ka një fakt, nuk duhet ta konsumoni përpara orës 9:30 minuta.

Kjo pasi studimet kanë treguar se sjell stres gjatë ditës.

Kur pini kafe, kafeina ndërhyn në nivelin e kortizolit, gjë që mund të çojë në rritjen e stresit dhe ankthit.

Kjo është arsyeja pse shumë persona e fillojnë ditën e tyre duke u ndier në ankth.

Koha më e mirë për të shijuar kafen tuaj është pas orës 9:30 të mëngjesit kur niveli i kortizolit është më i ulët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat