9 ushqimet që duhet t’i shmangni patjetër, nëse vuani nga tensioni i lartë ose problemet e zemrës

Shëndetësia

9 ushqimet që duhet t’i shmangni patjetër, nëse vuani nga tensioni i lartë ose problemet e zemrës

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 17:30
Ilustrim

Një nga shkaqet kryesore të fillimit të sëmundjes ishemike është një dietë jo e mirë. Një shkak i rëndësishëm i hipertensionit është teprimi me natrium.

Këtu janë ushqimet që duhen shmangur:

Kripa

Konsumimi i kripës mund të dëmtojë zemrën dhe sistemin kardiovaskular dhe kjo menjëherë do të rrisë qarkullimin e gjakut. Përveç kësaj, konsumi i tepërt i kripës në trupin tuaj do të mbajë ujë, i cili në të ardhmen do të çojë në qarkullim më të madh të gjakut dhe do të dëmtojë rrugët ku kalojnë ushqimi, për zemrën, veshkat dhe mendjen.

Ushqimi i shpejtë

Pjata e mesme me patate përmban 19 gram yndyrë dhe 270 mg natriumi.

Pijet jo alkoolike

Në një studim u zbulua se sheqeri është një element themelor i sodës dhe produktit natyral. Konsumi i tyre mund të rrisë tensionin. Përveç kësaj, pijet joalkoolike mund të shkaktojë hipertension për shkak të përmbajtjes së ëmbëlsuesve artificial.

Pijet alkoolike

Sipas studimeve të ndryshme, pirja e moderuar mund të zvogëlojë rrahjet e zemrës. Megjithatë, ka studime të tjera që kanë treguar se edhe një sasi e vogël e alkoolit mund të shkaktojë ankth. Për më tepër, një studim i kohëve të fundit në Korenë e Jugut ka treguar se pija në përgjithësi mund të krijojë një rrezik vdekjeje tek të rriturit me hipertension.

Mishi i kuq

Ushqimet me vaj dhe mishi i kuq përmbajnë vajra të hidrogjenizuar që mund të dëmtojnë zemrën dhe venat. Prandaj, është e nevojshme të kufizohet marrja e ushqimit të shpejtë dhe produkteve të lyer me vaj.

Mish i përpunuar

Një tjetër shkak i hipertensionit është përdorimi i vazhdueshëm i produkteve të tilla si, salsiçe, proshutë dhe produkte të tjera të përpunuara. Nëse keni probleme me hipertensionin, duhet të provoni të hani mish pule ose gjoks gjeli.

Sheqerin

Një konsum më i lartë i ushqimeve të pasura me sheqer mund të shkaktojë shtim në peshë dhe si pasojë hipertension.

Petullat e ëmbla

Petullat e ëmbla janë të shijshme, kështu që të gjithë i duan ato. Megjithatë, ato përmbajnë shumë kalori dhe mund të dëmtojnë shëndetin tuaj. Vetëm një petull përmban 200 kalori me 12 gram yndyrë.

Margarinën

Njerëzit duhet të përjashtojnë nga dieta e tyre margarinën sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse përmban yndyrna të dëmshme, të cilat prodhohen në procesin e hidrogjenizimit. Ato i nënshtrohen një sasie të madhe të temperaturave të larta dhe pastaj rregullojnë impulse të tilla si nikeli, platini ose alumini, për të arritur një gjendje të fortë. Kjo procedurë ndryshon kozmetikën atomike të vajrave.

Supat

Njerëzit pëlqejnë të hanë supa, veçanërisht në dimër, por vetëm një racion supe përmban 800 mg natrium.

Këto ushqime, në vetvete, nëse merren si duhet nuk shkaktojnë dëme serioze, por nëse merren në sasi të mëdha mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Kushtojuni vëmendje!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat