Studimi: Pirja e duhanit rrit rrezikun për goditje gjakderdhëse në tru

Shëndetësia

Studimi: Pirja e duhanit rrit rrezikun për goditje gjakderdhëse në tru

Më: 15 janar 2021 Në ora: 16:40
Ilustrim

Ka edhe një arsye tjetër për të lënë duhanin. Pirja e duhanit rrit rrezikun e goditjeve gjakderdhëse vdekjeprurëse, paralajmëron një studim i ri. Studiuesit u përqendruan në një lloj goditje në tru të quajtur hemorragji subarahnoidale (SAH), e cila ndodh kur një enë gjaku në sipërfaqen e trurit prishet dhe rrjedh gjak në hapësirën midis trurit dhe kafkës.

Kjo lloj goditje prek kryesisht të rriturit e moshës së mesme dhe ka shkallë të lartë të ndërlikimeve dhe vdekjes. Në këtë studim, studiuesit analizuan të dhënat gjenetike të mbledhura nga më shumë se 408,000 njerëz, mosha 40-69 vjeç, në Mbretërinë e Bashkuar midis 2006 dhe 2010. Gjatë asaj kohe, më shumë se 900 nga këto goditje ndodhën.

Sa më shumë njerëz të pinë duhan, aq më i madh është rreziku i tyre për SAH. Në krahasim me ata që nuk pinë duhan, ata që pinë gjysmë pakete me 20 pako cigare në vit kishin një rrezik 27% më të lartë. Ata që pinë më shumë se 40 pako cigare në vit kishin një rrezik gati tre herë më të madh, sipas gjetjeve.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se njerëzit që ishin të predispozuar gjenetikisht për pirjen e duhanit – siç përcaktohet nga sistemi i pikëzimit të studiuesve kishin një rrezik 63% të rritur, sipas studimit. Rezultatet u botuan më 14 janar në revistën Stroke.

“Studimet e mëparshme kanë treguar se pirja e duhanit shoqërohet me rreziqe më të larta të SAH, megjithatë ka qenë e paqartë nëse pirja e duhanit ose një gjendje tjetër ngatërruese siç është presioni i lartë i gjakut ishte një shkak i goditjes në tru”, tha bashkëautori i studimit Dr. Guido Falcone, një asistent profesor i neurologjisë në Yale School of Medicine.

“Një marrëdhënie përfundimtare, shkakore midis pirjes së duhanit dhe rrezikut të SAH nuk është krijuar më parë siç ka qenë me llojet e tjera të goditjes në tru”, vuri në dukje Falcone në një njoftim për shtyp të një reviste.Studimet e ardhshme duhet të vlerësojnë nëse informacioni mbi variantet gjenetike që çojnë në pirjen e duhanit mund të përdoret për të identifikuar më mirë njerëzit në rrezik të lartë për të pasur një nga këto lloje të hemorragjive të trurit, tha bashkëautori Dr. Julian Acosta, një neurolog dhe studiues postdoktoral në Yale School të Mjekësisë.

“Këto popullata të synuara mund të përfitojnë nga ndërhyrjet agresive diagnostike që mund të çojnë në identifikimin e hershëm të aneurizmave që shkaktojnë këtë lloj serioz të goditjes në gjak,” shtoi Acosta në njoftim./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat