Nëse përdorni maskën tuaj kështu do të merrni “mbrojtjen maksimale”, sipas studimit të fundit

Shëndetësia

Nëse përdorni maskën tuaj kështu do të merrni “mbrojtjen maksimale”, sipas studimit të fundit

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 16:59
Ilustrim

Ndërsa variantet e reja, shumë të transmetueshme të virusit SARS-CoV-2 morën vëmendje të madhe, ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të dyfishojë maskën e tyre.

Shumë profesionistë mjekësorë, përfshirë këshilltarin kryesor të Shtëpisë së Bardhë kundër luftës së Covid-19, Dr. Anthony Fauci, tani avokojnë për të mos mbajtur një maskë fytyre, por dy, duke krijuar një pengesë të dytë fizike midis jush dhe pikave të rrymës ose aerosoleve mashtruese, shkruan Best Life.

Një studim i fundit i botuar në revistën ‘Cell’ zbuloi se për të arritur “mbrojtjen maksimale” me një maskë kirurgjikale ose një maskë prej rrobave, është thelbësore të vendosni një maskë të veçantë mbi tjetrën.

Sipas studimit, të marrësh maksimumin nga mbajtja e maskës është e thjeshtë: “Merr një maskë pëlhure dhe një maske kirurgjikale, ku maska ​​kirurgjikale vepron si filtër dhe maska ​​prej lecke siguron një shtresë – shtesë filtrimi duke përmirësuar përshtatjen” këshillon studimi.

“Nëse maskat përshtaten mirë”, studiuesit thonë se kjo strategji duhet të parandalojë transmetimin e Covid me mbi 90 përqind të efikasitetit.

Sidoqoftë, përmbysja e renditjes së maskave duke vendosur një maskë më të rëndë pëlhure nën një maskë kirurgjikale mund të ndryshojë ndjeshëm përshtatjen, duke e bërë atë më pak efektive.

Një nga autorët e studimit, Linsey Marr, një profesoreshë e inxhinierisë Virginia Tech, i tha kohët e fundit Washington Post se në mungesë të një maske të gradës mjekësore si KN95 ose N95, njerëzit mund të marrin” mbrojtjen më të mirë, më të thjeshtë” duke i kombinuar një maskë pëlhure të shtresuar fort mbi një maskë kirurgjikale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat