Pirja e kafes para stërvitjes mund t’iu ndihmojë të digjni dhjamin

Shëndetësia

Pirja e kafes para stërvitjes mund t’iu ndihmojë të digjni dhjamin

Më: 23 mars 2021 Në ora: 16:06
Ilustrim

Nëse jeni një kafedashës, studimi i fundit do t’iu gëzojë edhe më shumë në lidhje me përfitimet që sjell kafja. Studiuesit kanë zbuluar se pirja e një kafeje të fortë 30 minuta para stërvitjes tuaj të rradhës mund të rrisë shkallën e djegies së dhjamit. Ekipi sugjeron që kafeina rrit oksidimin e yndyrës, duke ju ndihmuar të digjni kilet më lehtë.

Për më tepër, ky efekt është edhe më i fortë kur bëni stërvitje pasdite, duke kundërshtuar hulumtimet e mëparshme të cilat kanë sugjeruar që ushtrimi i gjërave të para në mëngjes është më efektivi.

Kafeina është një nga substancat më të konsumuara që rrisin performancën në botë dhe shpesh merret nga atletët.Por, përkundër popullaritetit të saj, deri më tani ka pasur pak hulumtime në pretendimet e tij të dobishme.Në studim, studiuesit nga Universiteti i Granadës vendosën të përcaktojnë nëse kafeina në të vërtetë rrit apo jo oksidimin, ose ‘djegien’ e yndyrës gjatë stërvitjes.

Dr Francisco José Amaro-Gahete, i cili drejtoi studimin, tha: ‘Rekomandimi për të ushtruar me stomak bosh në mëngjes për të rritur oksidimin e yndyrës është i zakonshëm.’Sidoqoftë, këtij rekomandimi mund t’i mungojë një bazë shkencore, pasi nuk dihet nëse kjo rritje është për shkak të ushtrimeve në mëngjes apo për shkak të qëndrimit pa ushqim për një periudhë më të gjatë kohore.’

Për të kuptuar efektet e kafeinës në performancën atletike, 15 pjesëmarrësve meshkuj u kërkua të përfundonin një test ushtrimi katër herë në intervale shtatë ditore, gjatë së cilës u mat djegia e dhjamit.

Duke u thelluar në zbulimet, studiuesit gjithashtu zbuluan se oksidimi i yndyrës gjatë stërvitjes ishte më i lartë pasdite sesa në mëngjes.Sipas ekipit, kjo sugjeron që kafeina rrit oksidimin e yndyrës gjatë stërvitjes në mëngjes në një mënyrë të ngjashme me atë të vërejtur pa kafeinë në pasdite.

Ndërsa nuk ka udhëzime specifike për konsumimin e kafeinës, shumë kafeinë mund të çojë në një sërë çështjesh, duke përfshirë pagjumësinë, nervozizmin dhe palpitimet e zemrës. Në vitin 2015, Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore publikoi Opinionin e tij Shkencor mbi Sigurinë e Kafeinës, duke deklaruar se të rriturit që konsumojnë deri në 400mg kafeinë në ditë dhe doza të vetme prej 200mg nuk duhet të ekspozohen ndaj shqetësimeve të sigurisë./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat