Depresioni nuk është një zgjedhje, është një luftë brenda dhe jashtë nesh

Shëndetësia

Depresioni nuk është një zgjedhje, është një luftë brenda dhe jashtë nesh

Më: 11 prill 2021 Në ora: 18:47
Foto ilustrim

Depresioni nuk është një zgjedhje. Ai thjesht vjen. Askush nuk do të zgjidhte diçka që vret brenda, që mbyt me trishtimin e tij të jashtëzakonshëm. Që mbyt me tentakulat e errësirës së tij. Depresioni, e keqja e errët, siç quhet ndonjëherë është një sëmundje delikate, e cila rritet ngadalë dhe ju vret brenda. Shkakton ankth, hutim, trishtim të thellë.

Të qeshni me depresionin e dikujt është mizore dhe jo e civilizuar. Të bëni qejf me këtë sëmundje, duke e zvogëluar atë vetëm në një moment në jetë ose edhe më keq për një “natë pa gjumë”, tregon vetëm injorim të një të keqeje që prek shumë njerëz në mbarë botën. Brazili për shembull është shteti i Amerikës Latine me indeksin më të lartë të depresionit. Organizata Botërore e Shëndetit madje na thotë se në vitin 2020, depresioni do të jetë shkaku kryesor i largimit nga puna në botë.

Depresioni nuk është një zgjedhje, është një luftë brenda dhe jashtë nesh.

Në botën e sotme, përkundër mirëqenies dhe arritjeve të shumta, ne ende nuk kuptojmë asgjë për jetën. Është si një thesar plot surpriza, ku stresi, faji, mund të zënë një hapësirë më të madhe brenda nesh sesa gëzimi i të jetuarit. Depresioni fillon kështu dhe pastaj gjithçka është në zbritje. Një prejardhje e dhimbshme që shkakton ankth, mbyt, na izolon të gjithin. Nuk kursen askënd, madje as njerëzit e famshëm që besojmë se janë imun ndaj tij.

Kohët e fundit flitet për rastin e këngëtares braziliane Anitta, e cila është larguar nga gjithçka për të kuruar depresionin e saj. Fansat dhe njerëzit e tjerë në rrjetet sociale jo gjithmonë kanë pasur fjalë pozitive për këtë zgjedhje. Ndonjëherë njerëzit i lejojnë vetes komente absurde duke menduar se dinë gjithçka, por jo.

Shërohuni brenda dhe pastaj shërohuni jashtë

Vetëm ata që kanë vuajtur nga depresioni e dinë se si funksionon, e dinë që nuk ka vdekje më të dhimbshme se ajo që fillon brenda nesh. Dhe nuk ka asgjë më të keqe sesa të shohësh në mediat sociale dhimbjen e një personi duke u zhgënjyer, duke u bërë qejfin atyre që thjesht duan të shtojnë më shumë siklet.

Askush nuk ka të drejtë të kritikojë zgjedhjet e dikujt. Ju ikni vetëm sepse duhet të gjeni veten tuaj të brendshme, për të marrë në dorë jetën tuaj. Ne duhet t’u japim solidaritet atyre që vuajnë në heshtje. Prandaj, le të ofrohemi të ndihmojmë njerëzit, në vend që t’i gjykojmë, t’i shtyjmë ata edhe më tej. Le t’i mbështesim ata sepse askush nuk është imun nga kjo sëmundje. Me siguri ne të gjithë e njohim një mik, një anëtar të familjes, ndoshta një fqinj që ka vuajtur nga depresioni. Kush e di se sa njerëz po përjetojnë sot këtë të keqe të errët.

Dikush ka thënë dikur se flutura kalon nëpër bukën, e gatuar nga djalli, ndërsa është akoma një vemje. Një metaforë e bukur që thotë se si të gjithë mund të jemi ajo flutur. Ne mund të dalim nga errësira e jetës, (nga buka e gatuar nga djalli) dhe të fillojmë përsëri të fluturojmë.

Prandaj ne duhet ta respektojmë dhimbjen e depresionit. Gjithashtu duhet t’i përqafojmë ata që nuk i njohim, t’u japim atyre solidaritetin tonë. Le ta ndihmojmë atë të kthehet të shoh ngjyrat e luleve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat