Kanceri i gjirit dhe gjenetika – Rreziku rritet 90% nga stili i jetesës

Shëndetësia

Kanceri i gjirit dhe gjenetika – Rreziku rritet 90% nga stili i jetesës

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 13:43
Foto ilustrim

Për shkak se mutacionet në gjenet BRCA1 ose BRCA2 mund të transmetohen nga njëri prind tek tjetri, historia familjare e kancerit të gjirit është gjithashtu e rëndësishme. Burrat ose gratë që mbartin një nga këto mutacione të gjeneve kanë një shans 50 për qind për t’ia kaluar atë secilit prej fëmijëve të tyre.

Nga gjenet e lidhura me ndjeshmërinë ndaj kancerit të gjirit, BRCA1 dhe BRCA2 janë më të njohurit dhe përfshihen në 3 deri në 4 përqind të rasteve, shkruan HealingGourmet.

Gratë që kanë mutacione BRCA1 mendohet se kanë një shans prej 40 deri në 80 për qind të zhvillimit të kancerit të gjirit gjatë jetës së tyre, ndërsa gratë me mutacione BRCA2 duket se kanë një rrezik pak më të ulët të jetës (30 deri në 70 për qind), transmeton lajmi.net.

Së bashku, mutacionet në këto gjene mendohet se shpjegojnë një pjesë të madhe të kancereve të gjirit që ndodhin tek gratë me një histori familjare shumë të fortë.

Zakonisht, këto gjene BRCA ndihmojnë në parandalimin e kancerit duke krijuar proteina që i mbajnë qelizat të mos rriten në mënyrë jonormale. Por, nëse një BRCA1 ose BRCA2 jonormale është e trashëguar, ju mund të jeni më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të kancerit gjatë jetës tuaj. Për më tepër, gratë me një gjen të ndryshuar BRCA zakonisht kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të gjirit në një moshë më të re (para menopauzës).

Për shkak se mutacionet në gjenet BRCA1 ose BRCA2 mund të transmetohen nga njëri prind tek tjetri, historia familjare e kancerit të gjirit është gjithashtu e rëndësishme. Burrat ose gratë që mbartin një nga këto mutacione të gjeneve kanë një shans 50 për qind për t’ia kaluar atë secilit prej fëmijëve të tyre.

Kanceri i gjirit dhe gjenetika: 90% e riskut tuaj është e parandalueshme

Ja dhe lajmi i mirë: 90 deri në 95 përqind e rasteve të kancerit të gjirit mund të parandalohen përmes dietës dhe stilit të jetës.

Mësoni se si mund të zvogëloni në mënyrë dramatike rrezikun tuaj për kancer gjiri:

10 mënyra për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit

1.Balanconi sheqerin tuaj në gjak për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit. Ushqimet me glicemi të lartë nxisin zjarrin e kancerit duke rritur insulinën, një hormon që promovon kancerin. Por kjo nuk është e gjitha. Sheqeri gjithashtu shtyp sistemin tuaj imunitar, duke i dhënë qelizave të kancerit një mundësi të rrezikshme për t’u shumuar dhe ndarë ndërsa mbrojtjet e trupit janë në rënie.

2.Rritni yndyrnat Omega-3 dhe yndyrnat e pangopura. Këto yndyrna të shëndetshme (peshqit që rriten në ujë të ftohtë si salmoni i egër, skumbri dhe sardelet, plus farat e lirit, arrat, chia dhe viçi i ushqyer me bar) sigurojnë veprim të fuqishëm anti-inflamator. Ato gjithashtu rregullojnë gjenet që mbrojnë kundër kancerit. Synoni të paktën 1 gram Omega3 në ditë dhe zgjidhni shtesë vaj peshku me cilësi të lartë.

3.Rritni antioksidantët për të ulur rrezikun e Kancerit të Gjirit. Çdo ditë çdo qelizë në trupin tuaj sulmohet 10.000 herë nga radikalet e lira. Këto molekula mashtruese dëmtojnë ADN -në dhe mund të vënë në lëvizje procesin e kancerit. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të shijoni ushqime që janë të pasura natyrshëm me antioksidantë, si dhe të rrisni antioksidantin kryesor të trupit tuaj, glutathione.

4.Shmangni toksinat dhe imitimet hormonale për të luftuar kancerin e gjirit. Tani e dimë se ka një mori substancash që pengojnë harmoninë tonë hormonale duke përfshirë PCB-të në peshkun e kultivuar dhe mishin konvencional, bisfenol-a (BPA) dhe substanca të tjera të ngjashme me hormonet në shishet plastike, paketimet dhe mbështjellësit e ushqimeve, pesticidet, aditivët ushqimorë dhe ëmbëlsuesit artificialë.

5.Shijoni diellin për të mbajtur larg kancerin në gji. Vitamina e diellit më në fund po merr atë që i takon. Kur rrezet e diellit godasin lëkurën tuaj, ajo prodhon vitaminë D, e cila shndërrohet në një hormon të fuqishëm që është gjetur se ndalon rritjen e një numri kanceresh. Studiuesit e Harvardit kohët e fundit gjetën një lidhje të kundërt midis niveleve të vitaminës D dhe kancerit të gjirit. Merrni më shumë vitaminë D duke e ekspozuar trupin tuaj në rrezet e diellit për 15-20 minuta, 3-5 herë në javë ose merrni një shtesë të cilësisë së lartë të vitaminës D.

6.Pushoni mjaftueshëm. Kur flini, trupi juaj prodhon një substancë të rëndësishme për luftimin e kancerit të quajtur melatonin, e cila shkakton një reduktim në prodhimin e estrogjenit. Melatonina sekretohet në përgjigje të errësirës. Pra, është e rëndësishme të flini në një dhomë të errët dhe të pushoni mirë gjatë natës. Fikni TV e gjithçka për të përfituar çfarë i nevojitet trupit.

7.Dobësohu. Qelizat yndyrore nuk ulen vetëm atje. Ato lëshojnë komponime inflamatore të quajtura citokina që mund të rrisin rrezikun e kancerit. Mbani peshën tuaj nën kontroll me stërvitje të rregullt, të fuqishme dhe receta të pasura me lëndë ushqyese të kontrolluara.

8.Kujdes nga pijet. Konsumimi i tepërt i alkoolit rrit ndjeshëm rrezikun e kancerit të gjirit. Por studimet e fundit tregojnë se marrja e 800 mcg folate në ditë mohoi rritjen e rrezikut të lidhur me alkoolin. Nëse zgjidhni të pini, pini vetëm në moderim (kjo do të thotë 1 pije/ditë për gratë) dhe sigurohuni që jeni duke marrë mjaftueshëm folate përmes një ushqimi të plotë me cilësi të lartë me vitamina dhe ushqime të pasura me folate si zarzavatet me gjethe, asparagus, qiqra dhe më shumë.

9.Shijoni familjet e ushqimeve që luftojnë kancerin. Një numër ushqimesh, barishtesh dhe erëzash janë treguar se ofrojnë aktivitet të fuqishëm për luftimin e kancerit. Disa nga më të fuqishmit të njohur përfshijnë perimet kryqëzuese (që sigurojnë glukozinolate), zarzavate me gjethe (që ofrojnë luteinë), domate (me likopen), kërpudha, shafran i Indisë (i pasur me kurkuminë), rozmarinë, qepë dhe hudhër (aromatik me përbërës squfuri). Dhe mbani mend, është e rëndësishme të shijoni ushqime të plota sepse këto lëndë ushqyese punojnë së bashku, ose në mënyrë sinergjike, për të prodhuar efekte të dobishme.

10.Gatuaj për të luftuar kancerin. Ndërsa shumë lëndë ushqyese marrin nxitje nga nxehtësia, gatimi në temperatura të larta mund të shkaktojë formimin e komponimeve kancerogjene. Zgjidhni të gatuani mishin të rritur me kullota, të ushqyer me bar dhe peshk të egër në temperatura më të ulëta për të parandaluar formimin e aminave heterociklike (HCA) dhe produkteve të oksidimit të lipideve (LOP). Shmangni ushqimet e pasura me karbohidrate të gatuara edhe në temperatura të larta (si patate të skuqura, drithëra) që mund të përmbajnë akrilamid.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat