Cila është temperatura normale e trupit? - Bota Sot
Cila është temperatura normale e trupit?

Shëndetësia

Cila është temperatura normale e trupit?

Më: 30 shtator 2018 Në ora: 21:28
Ilustrim

Nuk ka vlerë të përcaktuar për temperaturën normale të trupit, pasi ajo është pak më e lartë për gratë sesa për meshkujt, është më e lartë për fëmijët sesa për të rriturit dhe është gjithashtu më e ulët në mëngjes.

Femrat janë gjithashtu më të ngrohta gjatë shtatzënisë dhe ovulimit. Në fakt, temperatura prej 37.2 në mëngjes nuk është normale dhe mund të jetë krejtësisht e pranueshme në orën 16, tregon një studim i përfunduar në bazë të 11.458 listave të temperaturës në një spital në SHBA, sipas revistës General Medic.

Ekspertët në studim kanë arritur në përfundimin se temperatura normale e të rriturve gjatë ditës është 37.2, dhe ethet mesatarisht fillojnë kur tejkalohet kjo vlerë.

Temperatura e trupit duhet të konsiderohet në mënyrë fleksibile në kontekstin e moshës, gjinisë, moshës, por pragu i lartë i temperaturës "normale" është 37.7 gradë Celsius.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...