Raketa SpaceX niset me 24 satelitë në bord - Bota Sot
Raketa SpaceX niset me 24 satelitë në bord

Shkencë & Teknologji

Raketa SpaceX niset me 24 satelitë në bord

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 13:40
Foto

Raketa SpaceX Falcon është nisur nga qendra e hapësirës ”Kennedy” në Florida së bashku me 24 satelitë të vegjël kërkimorë.

Ishte udhëtimi i tretë për Falcon Heavy pa pilot.

Anija kozmike SpaceX testoi raketën për herë të parë në 2018, ndërsa e dyta u nis në muajin prill.

Përdorimi i Falcon Heavy është një nga pikat kryesore të saj, pasi kompanitë tregtare konkurrojnë për të dërguar pajisje, astronautë dhe turistët në hapësirë.

Një klient kyç i nisjes së të martës ishte Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Dy duzinat e satelitëve në bord shërbejnë për shumë qëllime, për motin, për klimën si edhe për të testuar llojet e teleskopëve të hapësirës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...