NASA tregon një imazh spektakolar të Marsit

Shkencë & Teknologji

NASA tregon një imazh spektakolar të Marsit

Më: 11 prill 2021 Në ora: 19:50
Foto ilustrim

Ka edhe duna blu në Mars, siç tregohet nga një imazh i ri i NASA-s nga Odyssey Orbiter.

Marsi është referuar në mënyrë të përsëritur si “Planeti i Kuq”.

Por ka edhe ngjyra të tjera në Mars, përkatësisht të ashtuquajturat “duna blu”.

NASA tani ka publikuar një foto të re, spektakolare që tregon një zonë të tillë të një “dune blu”.

Piktura përfshin një sipërfaqe prej rreth 30 kilometrash. Dunat mund të gjenden në Polar Cap dhe kanë madhësinë e shtetit të Teksasit në SHBA.

Skena që NASA po tregon tani vjen nga imazhet e marra nga instrumenti i Sistemit të Imazheve të Termike (TEIS) nga Orbiteri Mars Odyssey.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat