Bylykbashi: E vetmja zgjidhje e krizës janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare - Bota Sot
Bylykbashi: E vetmja zgjidhje e krizës janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Shqipëria

Bylykbashi: E vetmja zgjidhje e krizës janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 07:28
Oerd Bylykbashi

Ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se e vetmja zgjidhje për krizën janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Oerd Bylykbashi: Kjo krizë e vetmja zgjidhje që ka janë zgjedhjet e parakohshme. E vetmja zgjidhje e shëndetshme, demokratike për këtë lloj krize janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Nga parlamenti pluralist që prodhon balanca dhe kontrolle, ne mund të kemi një prokuror të përgjithshmë që zgjidhet me konsensus siç thotë kushtetuta dhe të jetë edhe i mirë. Ne mund të zgjedhin inspektor të lartë të drejtësisë, siç  e kërkon kushtetuta dhe të jetë edhe i mirë.  Ne gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese mund t'i zgjedhim me konsensus. Para këtij lloj parlamenti që është zot, dikur këto kështu zgjidheshin. Shumica funksiononte për të balancuar raportet e pushtetit. Sot nuk është ashtu.

Sonila Meço: Dhe përfundonte duke akuzuar të njejtët prokurorë që ka zgjedhur mazhoranca marrim shembull.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...