Agron Duka: S'ka zgjedhje, 13 tetori nuk realizohet! - Bota Sot
Agron Duka: S'ka zgjedhje, 13 tetori nuk realizohet!

Shqipëria

Agron Duka: S'ka zgjedhje, 13 tetori nuk realizohet!

Më: 6 gusht 2019 Në ora: 22:44
Agron Duka

"13 tetori nuk realizohet"! Kështu u shpreh aleati i Bashës dhe kreu i PAA, Agron Duka, i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora. 

Duka tha se zgjedhjet ne 13 tetor, të dekretuara nga Presidenti Ilir Meta nuk do të mbahen, pasi KQZ refuzoi dekretin e Presidentit. Ai u shpreh se 3 partitë opozitare u regjistruan formalisht në KQZ, me shpresën për një reagim pozitiv nga mazhoranca.

Agron Duka: Nuk mbahen zgjedhjet në 13 tetor, sepse në fakt u mbyllën të gjitha afatet. KQZ nuk u mblodh, pra 13 tetori nuk realizohet, dekreti i Presidentit u hodh poshtë. Faktikisht ka një dualizëm pushtetesh në realitetin shqiptar. Është ai i mazhorancës që sipas nesh ka kapur të gjitha institucionet dhe nga ana tjetër dekreti i Presidenti që njihet nga opozita. Pra nuk ka tre pole, por dy, mazhoranca dhe opozita që janë të qëndrueshëm dhe nuk lëshojnë asnjë hap nga qëndrimet e veta.

Duka i ka dhënë fund dyshimeve për një përçarje brenda opozitës. 

Agron Duka: Nuk ka asnjë përçarje, përkundrazi opozita në unison e gjitha njeh dekretin e presidentit dhe nuk njeh zgjedhjet e 30 qershorit. Edhe PD ka dalë me një deklaratë ku i drejtohet KQZ që të ndërmarrë veprimet e duhura që të njohë dekretin e Presidentit dhe të bëjë detyrën e saj. Kështu që në këtë kontekst e gjithë opozita është në një mendje, nuk ka asnjë përçarje. E gjithë pikëpyetje është pse tre parti shkojnë të regjistrohen, ndërsa PD dhe të tjerat jo. Kjo nuk do të thotë asgjë, sepse në një farë mënyrë ishim të paragjykuar duke parë lëvizjet e mazhorancës. Pra në një farë mënyrë ne e kishim paragjykim që nuk do shohim dritë jeshile në fund të tunelit dhe nuk do ketë zgjedhje. Megjithatë formalisht u regjistruam tre parti për të dhënë shansin e fundit për një farë reagimi të mazhorancës. Edhe duke pasur parasysh që në datën 18 tetor ne presim një vendim të BE, por fatkeqësisht nuk pati një reagim pozitiv. Ajo që është e rëndësishme është që të gjithë ne si opozitë jemi në një mendje dhe nuk ka asnjë përçarje. Ka disa interpretime për të plotësuar edhe këtë vakum lajmesh.

Aleati i Bashës tha se opozita është e vendosur që të mos shkojë në zgjedhje me Ramën kryeministër.

Agron Duka: Rama ka dhënë prova që nuk zhvillon zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në këto i kemi denoncuar vazhdimisht, kohët e fundit janë vërtetuar si në përgjimet e Bild edhe me aktin e fundit të DASh për të mos lejuar ish-kryebashkiakun e Durrësit për të shkuar në Amerikë. Në këto kushte nuk ka sesi ne të jemi të gatshëm të hyjmë me Ramën kryeministër në zgjedhje. Unë besoj se me Ramën si kryetar i PS për të zhvilluar negociata ulet opozita. Por për të shkuar në zgjedhje jo me Ramën kryeministër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...