Kryeministri italian flet për Alvin Berishën: Një histori që të mbush zemrën me lumturi - Bota Sot
Kryeministri italian flet për Alvin Berishën: Një histori që të mbush zemrën me lumturi

Shqipëria

Kryeministri italian flet për Alvin Berishën: Një histori që të mbush zemrën me lumturi

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 20:18
Giuseppe Conte, Alvin Berisha

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka reaguar zyrtarisht në lidhje me shpëtimin e 11-vjeçarit Alvin Berisha nga kampi- burg i Al Hol në Siri.

Conte ka shkruar përmes një postimi në rrjetin social, ku shprehet se në orët e ardhshme Alvin Berisha do të bashkohet me familjen e tij në Itali.

Kryeministri ka falënderuar autoritetet italiane, ato shqiptare si dhe organizatat humanitare që ndihmuan në kthimin e Alvinit pranë familjarëve.

“Një histori që të mbush zemrën me lumturi”, e ka cilësuar kryeministri italian rikthimin  e Alvin Berishës, duke theksuar se qeveria italiane ka bërë gjithçka kishte në dorë për 11-vjeçarin.

Më poshtë postimi i plotë i kryeministrit:

Kthimi i Alvinit në shtëpi është një nga ato histori që ju mbush zemrën me lumturi. Fëmija shqiptar, për vite me radhë në një kamp refugjatësh në Siri, në orët e ardhshme më në fund mund të përqafohet nga babai i tij i cili po e pret në Itali.

Kjo është arsyeja pse unë shpreh falënderimet e mia të përzemërta për të gjithë autoritetet italiane dhe shqiptare, për organizatat humanitare, që kanë bashkëpunuar për këtë operacion kompleks, në një zonë aq të vështirë sa ai sirian. Faleminderit edhe për ato media që kthyen në qendër të vëmendjes historinë e Alvinit të vogël.

Qeveria italiane ka bërë gjithçka që është e mundur për lirimin e tij. Unë personalisht ndoqa këtë ngjarje, i informuar vazhdimisht dhe në kontakt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Një sukses i jashtëzakonshëm jo vetëm i diplomacisë por mbi të gjitha i bashkëpunimit ndërkombëtar, falë rolit të çmuar të luajtur nga Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe italiane dhe ndërhyrja vendimtare e policisë speciale dhe departamenteve të karabinierisë.

Më e keqja për Alvin tani është pas tij, në pak orë ai do të jetë i lirë. I lirë të jetë në gjendje të jetojë fëmijërinë e tij, të jetë në gjendje të luajë përsëri, të imagjinojë dhe të ndërtojë të ardhmen e tij.

Pa kufizime dhe larg bombave, luftërave, fanatizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat