“Është mëkat dhe gabim”/ Kthimi i Shën Sofisë në xhami, reagon Kisha Autoqefale e Shqipërisë - Bota Sot
“Është mëkat dhe gabim”/ Kthimi i Shën Sofisë në xhami, reagon Kisha Autoqefale e Shqipërisë

Shqipëria

“Është mëkat dhe gabim”/ Kthimi i Shën Sofisë në xhami, reagon Kisha Autoqefale e Shqipërisë

Më: 11 korrik 2020 Në ora: 22:40
Foto

Në lidhje me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë (Shën Sofinë), Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastasi deklaroi se ky vendim bën pjesë në ato veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë, që është bashkekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

“Ky vendim na kthen pas, në aspekte të errëta të historisë. Një vend si Turqia, që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh rolin e praparojës së vonuar kulturore. Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat