400 mijë paund kanabis, dy shqiptarët burgosen në Britani: Jemi shfrytëzuar!

Shqipëria

400 mijë paund kanabis, dy shqiptarët burgosen në Britani: Jemi shfrytëzuar!

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 23:17
400 mijë paund kanabis, dy shqiptarët burgosen në Britani: Jemi shfrytëzuar!

Dy burra shqiptarë të cilët u “shfrytëzuan pamëshirshëm” dhe u vunë në punë në një fermë të madhe kanabisi të ngritur brenda një ish-banke në Wigton janë burgosur.

Ata u arrestuan pasi oficerët zbuluan një ndërmarrje kriminale e cila potencialisht mund të kishte prodhuar drogë të paligjshme me vlerë rreth 400,000 £. Ata gjetën një strukturë profesionale për rritjen e drogës pas aksionit të 9 tetorit të vitit të kaluar.

Dhjetë dhoma ishin duke u përdorur për rritjen e kanabisit, nëntë prej të cilave përmbanin bimë. Një total prej 460 bimë u gjetën, të cilat, një detektiv përfundoi, potencialisht mund të kishin prodhuar një rendiment prej gati 19 kilogramësh me vlerë 386,400.

Një fqinj kishte vërejtur një aktivitet të dyshimtë – duke përfshirë zhurma të larta gjatë gjithë ditës, dritare të nxira, njerëz që vinin e dilnin dhe zëra të huaj – muaj më herët në pronë.

Ndërsa policia më pas bastisi ndërtesën, Arnaldo Lleshi, 27 vjeç, u arrestua brenda ndërsa 28-vjeçari Xhulio Mezuri u arrestua pasi u largua nga një derë e pasme. Të dy pranuan prodhimin e kanabisit midis janarit dhe tetorit të vitit të kaluar, por folën se ishin atje vetëm për një pjesë të asaj periudhe që kishin borxhe të grumbulluara përmes kalimit të tyre të paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Jon Close avokati mbrojtës i Mezurit foli për “shfrytëzimin e pamëshirshëm” për ta.

Duke marrë parasysh paraburgimin, gjykatësi burgosi ​​Mezurin për 23 muaj dhe Lleshin për 18 muaj. Gjykatësi pranoi se kishte disa shfrytëzime dhe se dyshja u vunë në punë nga një bandë e sofistikuar kriminale, por shtoi: “Operacioni ishte para syve të tyre. Ata po jetonin në të.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat