Plani i fshehtë Rama-Veliaj për të kafshuar Parkun e Liqenit në interes të mafias së ndërtimit - Bota Sot
Plani i fshehtë Rama-Veliaj për të kafshuar Parkun e Liqenit në interes të mafias së ndërtimit

Shqipëria

Plani i fshehtë Rama-Veliaj për të kafshuar Parkun e Liqenit në interes të mafias së ndërtimit

Më: 21 tetor 2018 Në ora: 11:54
Jamarbër Malltezi

Partia Demokratike ka denoncuar sot planin e ri që po mbahet i fshehtë, nga Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, "për të kafshuar Parkun e Liqenit në interes të mafias së ndërtimit", siç u shpreh Jamarbër Malltezi, kreu i Departamentit të Mjedisit në PD, që publikoi faktet. Malltezi tregoi si është ndryshuar prej Ramës dhe Veliajt, plani urbanistik i Tiranës i vitit 2013 dhe si është projektuar tashmë, betonizimi i hyrjes së Parkut.

Në deklaratën, Malltezi tha:

"Partia Demokratike denoncoi disa javë më parë planin e Edi Ramës dhe Erion Veliajt për të ndërtuar qiellgërvishtës brenda Parkut të Liqenit. Të dy heshtën dhe akoma nuk kanë dhënë llogari për vendimin e tyre, i cili lejon që kryeqytetit t’i hiqet një pjesë e mushkërisë së tij për t’u zëvendësuar me beton. 

Këta janë të njëjtët që heshtën, kur ne denoncuam se brenda Parkut të Liqenit, dy mikeshat e Edi Ramës, po ndërtonin vila në kundërshtim me çdo ligj në fuqi.  Qytetarët e Tiranës duhet ta dinë se kafshimi i Parkut të Liqenit për interesat e mafias së ndërtimit, të lidhur me Bashkinë dhe me Qeverinë, është pjesë e Planit të ri të Tiranës. 

Plani mafioz Rama-Veliaj  ndryshoi Planin e vitit 2013, i cili ndalonte ndërtimet në çdo park apo lulishte të qytetit. Në kapitullin 7.4 të Planit 2013 duken qartë kufizimet dhe ndalimet e ndërtimeve në parqet dhe lulishtet e Tiranës. Në planin e ndryshuar kundër interesit të qytetarëve të Tiranës, hyrja e Parkut të Liqenit shënohet me fjalët “Sherbime + BANIM + Institucione”. Me pak fjalë kjo do të thotë beton masiv për Parkun e Liqenit. 

Është e papranueshme që Plani Rregullues i Tiranës mbahet i fshehtë. Asnjë website zyrtar i Bashkisë apo qeverisë që e ka miratuar atë, nuk e ka të publikuar planin, në bazë të të cilit hyrja e Parkut të Liqenit betonizohet dhe mbushet me qiellgërvishtës. (websitet: (i) bashkia, (ii) planifikimi, (iii) agjensia territorit & (iv) programi transparences kane ikur ne drejtim te paditur).  Plani i Edi Ramës dhe Erion Veliajt është që ta mbajnë në heshtje deri në zgjedhjet e ardhshme lokale dhe qytetarët të mos keni informacion për këtë aferë të rëndë korruptive, për këtë krim mjedisor që shkatërron hyrjen e Parkut të Liqenit dhe shëndetin e qytetit. Erion Veliaj është i sfiduar publikisht për ballafaqim me fakte për këtë plan betonizimi brenda parkut! As nuk mund te fshihet më pas propagandës! Qytetarët nuk i besojnë më mashtrimet e tij! Erion Veliaj nuk është kryebashkiaku që meritojmë!"

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...