Mosdekretimi i Lleshit, Rama kërkon takim me Metën

Shqipëria

Mosdekretimi i Lleshit, Rama kërkon takim me Metën

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 12:06
Edi Rama dhe Ilir Meta

Një ditë pas mosdekretimit të ministrit të ri të Brendshëm, Sandër Lleshi, nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, mësohet se kryeministri Edi Rama ka kërkuar një takim me Presidentin. Kurse për mosdekretimin e Lleshit ka reaguar edhe kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha.

Bashak ka thënë se Presidenti ka kompetencat e tij kushtetuese dhe është detyra e tij të japë të gjithë aspektin kushtetues të dekretimit dhe mosdekretimit të emrit të propozuar nga Rama.

“Ministri i tretë i propozuar nga Rama është dëshmi e krizës së thellë politike morale të mosqeverisjes së vendit si rezultat i bashkëqeverisjes me krimin. Vendi është pa kryeministër, pa gjykate, pa prokurori dhe përgjegjësia është e organizatës kriminale të Rilindjes dhe kreut të saj. Një gjë është e sigurt, që lëvizja e ardhshme në atë që nuk është lojë shahu, por ka të bëjë me fatin e shqiptarëvë, është largimi i vetë Edi Ramës”, tha Basha duke iu referuar mesazhit të shpërndarë nga kryeministri një ditë më parë për gazetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat