Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta - Bota Sot
Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta

Speciale

Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta

Më: 18 prill 2018 Në ora: 15:05

Një dokumentar gjerman mbi 14 të mbijetuar të Holokaustit nga qyteti Vroklav, në perëndim të Polonisë, ka ngjallur interes të madh në Izrael, ku brezi i ri ka reaguar fuqishëm, deklaruan në Tel Aviv regjisorët e filmit, Karin Kaper dhe Dirk Szuszies.

Filmi që titullohet “Wir sind Juden aus Breslau” (“Ne jemi hebrenj nga Vroklavi” – emri polak i Breslau), që prek edhe situatën aktuale në Poloni, do të shfaqet në kinematë e Tel Avivit, Jeruzalemit, Haifa, Sderot dhe Kolon deri më 25 prill.

Në këtë film prezantohen 14 dëshmitarë okular hebrenj të cilët i mbijetuan terrorit nazist kur ishin të rinj, mes të cilëve edhe Anita Lasker Wallfisch, një prej të mbijetuarave të fundit nga Orkestra e Vajzave në Aushvic, e cila mbajti një fjalim në janar në Parlamentin gjerman.

Në vitin 1929 jetonin rreth 25 000 hebrenj në Vroklav.

Premiera e filmit u dha në Vroklav në nëntor 2016.

Ky film është shfaqur gjithashtu në SHBA dhe Britani të Madhe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera