Bashkëpunim SAS-Airbus për avionët hibridë - Bota Sot
Bashkëpunim SAS-Airbus për avionët hibridë

Teknologji

Bashkëpunim SAS-Airbus për avionët hibridë

Më: 23 maj 2019 Në ora: 13:44
Ilustrim

Kompania ajrore skandinave SAS dhe ajo evropiane Airbus njoftuan sot partneritetin e tyre për të studiuar ekosistemin dhe nevojat e avionëve hibridë dhe elektrikë.

"Partneriteti do të përfshijë një projekt kërkimor për të përshtatur sa më mirë avionët hibridë elektrikë për përdorim tregtar në shkallë të gjerë”, njoftoi SAS në një komunikatë.

Bashkëpunimi, që pritet të nisë në qershor dhe të vijojë deri në dhjetorin e vitit 2020, do të ketë në fokus përshtatjen e infrastrukturave, kryesisht të aeroporteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...