Roboti me dy këmbë, e ardhmja e shpërndarjes së pakove TEK - Bota Sot
Roboti me dy këmbë, e ardhmja e shpërndarjes së pakove TEK

Teknologji

Roboti me dy këmbë, e ardhmja e shpërndarjes së pakove TEK

Më: 25 maj 2019 Në ora: 23:31
Roboti

Sfida më e madhe në të ardhmen e shpërndarjes së postës, konsiderohet të jetë postieri robot, që dërgon pako duke shkuar te klienti me veturë autonome.

Inxhinirët e Ford dhe Agility Robotics, janë bashkuar që të zgjidhin këtë mision të vështirë, Digit është quajtur ky robot, që imiton lëvizjet e njeriut.

“Kur porosis diçka përmes internetit, dëshiroj të më arrij brenda gjysmë ore dhe dua të mos kushton asgjë. Makinë që lëvizë vet nëpër të gjitha rrugët, mund ta bëjë këtë të mundur, mirëpo kush e sjellë deri në pragun e derës. Këtu vjen roboti ynë” ka thënë Jonathan  Hurst, drejtor në Agility Robots.

I pajisur me sensor LiDAR dhe shumë kamera stereo, i mundësojnë të shmangë pengesat dhe të kalojë me lehtësi nëpër terrene të ndryshme.

Kym un të jetë një hap i vogël për këtë robot të ngathtë, mirëpo një hap gjigant për Ford dhe të ardhmen e automatizimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...