Gjermania do fitojë mbi gjashtë miliardë euro nga frekuencat 5G - Bota Sot
Gjermania do fitojë mbi gjashtë miliardë euro nga frekuencat 5G

Teknologji

Gjermania do fitojë mbi gjashtë miliardë euro nga frekuencat 5G

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 15:11
Gjermania

Shitja e frekuencave 5G do i sjellë përreth 6.5 miliardë euro arkave të shtetit të Gjermanisë.

Kjo e fundit synon të përdorë këto të ardhura për të zhvilluar elektronikën në vend, është njoftuar  në një të mbajtur në këtë vend.

Kompanitë që shpërndajnë këto frekuenca përfshijnë: “Deutsche Telekom”, operatori historik në vend që merr pjesën më të madhe, ndjekur nga “Vodafone”, “Telefónica/O2” dhe “1&1/Drillisch”, njoftoi federata gjermane në një komunikatë.

Shuma e parashikuar tejkalon pritshmëritë e këtij sektori, në të cilin parashikohej të arrihen tre deri në pesë miliardë euro. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...