​Sistemi i ri i Facebook-ut detekton mbi 6.5 miliardë llogari të rreme

Teknologji

​Sistemi i ri i Facebook-ut detekton mbi 6.5 miliardë llogari të rreme

Më: 11 mars 2020 Në ora: 12:55
Foto ilustrim

Facebook ka fshirë më shumë se 6.5 miliardë llogari të rreme falë një programi të ri të kundër mashtrimeve.

Gjigandi i mediave sociale aktualisht ka mbi 2.89 miliardë përdorues në muaj, nga të cilët vlerëson se pesë për qind janë fals.

Për të ndihmuar në identifikimin e llogarive mashtruese, kompania ka zhvilluar një program kompjuterik që analizon llogaritë e përdoruesve për falsifikime të mundshme.

Facebook pretendon se ka kapur rreth 99.5 për qind të llogarive të rreme, shpesh përpara se përdoruesit e tjerë të jenë ankuar për llogaritë në fjalë.

Programi analizon numrin e llogarive të tjera me të cilat është i lidhur një përdorues mashtrues, si dhe me ato grupe dhe faqe që mund të kenë pëlqyer ose ndjekur.

Programi harton të dhëna të ngjashme për secilin person në listën e miqve të llogarisë, përveç vlerësimit të aktivitetit të përditshëm për prova të mundshme mashtrimi, siç është dërgimi i lidhjeve për shitje promovuese për qindra ose mijëra njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat