Kvitova-Osaka, finalja e femrave në Australian Open

Tenis

Kvitova-Osaka, finalja e femrave në Australian Open

Më: 24 janar 2019 Në ora: 10:57
Petra Kvitova

Petra Kvitova dhe Naomi Osaka do të përballen në finalen e Australian Open, që luhet të shtunën.

Kvitova në gjysmë-finale e mundi amerikanen Danielle Collins, pa ndonjë vështirësi në dy sete, 2:0 (7:6, 6:0).

Ndërkohë finalistja tjetër, japonezja Osaka, e mposhti Karolina Pliskovan, me rezultat 2:1, në sete 6:2, 4:6 dhe 6:4. Kësisoj, Osaka u bë japonezja e parë që arriti në finale të Grand Slamit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat