Parada ushtarake në sheshin "Nene Tereza" - Bota Sot
Parada ushtarake në sheshin "Nene Tereza"

Tirana

Parada ushtarake në sheshin "Nene Tereza"

Më: 29 mars 2019 Në ora: 11:20
Parada ushtarke, Shqiperi

Në 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO), mblidhen  në Tiranë përfaqësues nga 29 vendet të cilat janë pjesë e kësaj organizate.

Në kuadër të kësaj dite, do të zhvillohen një sërë aktivitetesh të nivelit të lartë, nën kujdesin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Tani në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë ka një paradë fluturimi të avionëve të NATO-s mbi Tiranë. (AWACS dhe 6 eurofighters) si dhe rreshtimi  i  3 500 efektivëve të FA, flamurtarë të huaj, mjete ushtarake etj.

Ky vit përkon dhe me drejtimin e pothuajse te gjitha nismave rajonale nga vendi ynë (A5- Adriatik – Charter; SEDM; RACVIAC).

Në këto aktivitete  marrin pjesë: ministra të Mbrojtjes dhe shefa shtabesh të vendeve anëtare dhe komandave  të NATO-s; ambasadorë; atashe të akredituar në vendit tonë; parlamentarë; flamurtarë të vendeve anëtare të NATO et

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat