“Erjon mos shko atje ku është me qilima, hajde këtu”, ankohen banorët e “5 Majit”

Tirana

“Erjon mos shko atje ku është me qilima, hajde këtu”, ankohen banorët e “5 Majit”

Më: 7 janar 2021 Në ora: 16:50
Tiranë

Në pamje të parë një rrugë tek “5 Maji” duket sikur i përket një zone rurale por në fakt bëhet fjalë për një rrugë fare pranë qendrës së Tiranës. E megjithatë rruga “5 Maji” ka marrë pamjen e një aksi të harruar në zonat rurale.

Banorët thonë se prej vitesh vuajnë mungesën e rrugës ndërsa thonë se ankesat e tyre kanë rënë në vesh të shurdhër pasi nuk është marrë asnjë masë për përmirësimin e situatës

Rruga quhet “Ymer Beqiri” dhe prej vitesh zona nuk ka përfituar asnjë investim nga ana e Bashkisë dhe pse janë taksapagues të rregullt. Banorët thonë se zona është lënë në harresë ndërsa pushtetarët kujtohen një muaj para zgjedhjeve.

Një banor i zonës thotë: Nga të kaloj unë. Më jep një zgjidhje. Këtu vetëm vijnë për vota. Kam 24 vjet që paguaj taksa dhe nuk pashë një ditë të mirë”

“Ka 7 vjet që ka fituar zgjedhjet e një herë nuk ka ardhur të shohë si jeton ky komunitet. Askush nuk ka vendosur dorë në këtë lagje”

Kjo rrugë është shqetësuese dhe për drejtuesit e mjeteve.

“Ka 30 vite që banoj e askush nuk ka vënë dorë. Tre herë e kam niveluar rrugën me çakull por nuk rri çakulli. Një herë në javë çoj makinën në servis. Taksat i paguajmë por asgjë”

Banorët ankohen se në zonë nuk ka as kosha mbeturinash ndërsa kërkojnë një zgjidhje nga bashkia.

“Po na e bëjnë jetën të vështirë”

Përgjegjësinë e mungesës së investimeve ia lënë kryebashkiakut Veliaj që sipas tyre reklamon rrugët e asfaltuara ndryshe nga se është realiteti.

“Ai Erjoni del atje ku e gjen të shtrume por shiko si janë. Mos shko atje ku është me qilima po hajde këtu” thotë një banor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat