KQZ i vendosi 750 mijë lekë sanksione Erion Veliajt/ KAS shfuqizon dy gjobat ndaj kryebashkiakut të Tiranës

Tirana

KQZ i vendosi 750 mijë lekë sanksione Erion Veliajt/ KAS shfuqizon dy gjobat ndaj kryebashkiakut të Tiranës

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 15:53
Erion Veliaj

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanskioneve ka shfuqizuar dy gjobat në shumën 750 mijë lekë të vendosura nga KQZ ndaj kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Vendimi erdhi pas apelimit nga përfaqësuesit e Veliajt, të cilët theksuan se kryebashkiaku nuk ka kryer asnjë shkelje gjatë takimeve të kryera në Tiranë.

“Sipas nenit 92 të Kodit Zgjedhor, si dhe duke konstatuar se caktimi i personit përgjegjës është bërë në datën 7 janar 2021, dhe raportimet në vijim janë vlerësuar në përputhje me ligjin, dhe në këto rrethana nuk kemi përgjegjësi administrative, vendosi shfuqizimin e sanksionit administrativ me gjobë ndaj Erion Veliajt, kryetar i bashkisë së Tiranë, në shumën 35 mijë lekë. 

Për pikën dy, duke konstatuar se gjatë veprimtarive të denoncuara nuk janë shpërndarë leje apo certifikata pronësie, sipas përcaktimit të ligjit me numër 111, të vitit 2018 për Kadastrën, vendosi shfuqizimin e sanksionit administrativ me gjobë ndaj Erion Veliajt në shumën 40 mijë lekë“, thuhet në vendim.

KQZ vendosi pak ditë më parë dy gjoba ndaj kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Veliaj u gjobit me argumentin se kishte shkelur rregullat në zhvillimin e aktiviteteve elektorale pasi ankesës së LSI-së.

Përfaqësuesi i LSI-së u shpreh Veliaj kishte shpërfillur parimin e armëve të barabarta që subjektet politike duhet të kenë 4 muaj para datës së zgjedhjeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat