Ndikimi i vitaminës E në trupin tonë - Bota Sot
Ndikimi i vitaminës E në trupin tonë

Ushqime

Ndikimi i vitaminës E në trupin tonë

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 16:37
Foto ilustrim

Ndikimi më i madh i vitaminës E është në parandalimin e shfaqjes së rrudhave, përshpejton largimin e shenjave nga aknet, zbut lëkurën e thatë, ndihmon në shërimin e buzëve të çara, forcon thonjtë, nxit rritjen e flokut e shumë gjëra të tjera, njofton Klan Kosova.

Kjo vitaminë gjendet tek farat, arrat, avokadot, vaji i ullirit, vaji i arrës së kokosit si dhe tek bimët me gjethe jeshile.

Studimet e fundit tregojnë se nëse vitamina E është në sasi jo të mjaftueshme në trup, rreziku ndaj atakut të zemrës dhe kacereve është më i madh, si dhe mund të formohen perdet në sy.

Kjo vitaminë mund të merret përmes ushqimit, si dhe ekziston vaji i kësaj vitamine i cili mund të aplikohet direkt në zonat ku dëshirojmë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat