Ky frut ndihmon balancimin e acidit në trup - Bota Sot
Ky frut ndihmon balancimin e acidit në trup

Ushqime

Ky frut ndihmon balancimin e acidit në trup

Më: 17 mars 2019 Në ora: 07:21
Ilustrim

Shumica dërrmuese e njerëzve kanë pH të gjakut që është më shumë në anën e acidit, një vlerë që është larg idealit.

PH normale e gjakut qëndron në zonën neutrale deri në një zonë paksa alkaline, ku qelizat funksionojnë më mire. Shumë nga ushqimet që konsumojmë, veçanërisht ato që përpunohen kanë aciditet të lartë.

Kjo nuk është e mirë, pasi acidi ndihmon zhvillimin e kancerit dhe ndryshimet negative në lëkurë.

Kivit janë ndër ushqimet më alkaline që ndihmojnë pak nga pak të ‘korrigjohet’ ushqyerja e keqe.

Perimet dhe shumica e frutave gjithashtu ndihmojnë në rivendosjen e pH normale, prandaj sigurohuni që të konsumoni më shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...