2 truke për të kuptuar nëse vaj i ullirit është 100% organik ose jo - Bota Sot
2 truke për të kuptuar nëse vaj i ullirit është 100% organik ose jo

Ushqime

2 truke për të kuptuar nëse vaj i ullirit është 100% organik ose jo

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 20:40
Ilustrim

Vaji i ullirit bio përmban substanca të dyshimta dhe klorofil që japin ngjyrën dhe aromën e vajit të rregullt të ullirit, megjithëse prodhuesit ndonjëherë përdorin sojë ose vajra të tjera të lirë.

Autori i librit “Extra Virginity: The Sublime and Scandalous World of Olive Oil”,Tom Mueller, pohon se 70% e vajit të pastër të ullirit në botë është i holluar me lloje të tjera , gjë që është e keqe për shëndetin.

Ju vështirë se mund ta kuptoni nga shija e tij, dhe madje edhe ekspertët ndonjëherë janë të hutuar. Megjithatë, ka dy mënyra për t’ju ndihmuar të blini markën origjinale të vajit të ullirit.

1. Nëse e ruani në frigorifer, vaji i ullirit bëhet i paqëndrueshëm dhe i trashë, por kur nxirret nga frigoriferi gjithmonë do të kthehen në formën e tij të lëngshme. Nëse vaji juaj nuk është i trashë në frigorifer, atëherë na vjen keq që ju them se keni blerë ndoshta një markë të rreme.

2. Vaj i ullirit origjinal është lehtësisht i prekshëm nga nxehtësia

Nxehtësia dhe drita mund të prishin me lehtësi vajin e ullirit me cilësi të mirë. Gjithmonë zgjidhni vajin e ullirit të mbyllur në shishe qelqi dhe sapo të ktheheni në shtëpi, mbajeni ca në një shishe të vogël dhe ruajeni në dollap, por asnjëherë në afërsi të sobës ose burimit tjetër të nxehtësisë. Mbani pjesën tjetër të vajit në një temperaturë prej 15 ° C. Nëse atij që keni blerë nuk i ndodh gjënë dollap apo afër nxehtësisë atëherë ai nuk është100% organik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat